«ԳԼՈԲԱԼ ԿՐԵԴԻՏ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ -ն 2025 թվականի գործունեության և տարեկան ֆինանսական հաշվետվությունների վերստուգման նպատակով արտաքին անկախ աուդիտորական կազմակերպության ընտրության համար հայտարարում է բաց մրցույթ:
Անկախ աուդիտորական կազմակերպության ընտրության մրցույթի չափանիշները
Մրցութային առաջարկները կարող են ներկայացվել մինչև 2025 թվականի հոկտեմբերի 10-ը ներառյալ: Առաջարկությունները հնարավոր է ներկայացնել կամ թղթային՝ փակ ծրարով կամ ուղարկելով կազմակերպության պաշտոնական էլեկտրոնային հասցեին՝ [email protected]:
Մրցութային առաջարկների գնահատման ֆինանսական չափանիշը աուդիտորական ծառայության արժեքն է ՀՀ դրամով /բոլոր կիրառելի հարկերը և այլ ծախսերը ներառյալ/, իսկ տեխնիկական չափանիշները հետևյալն են`
- աուդիտորի ՀՀ-ում ճանաչվածության աստիճանը (հեղինակությունը) և միջազգային ճանաչումը (հեղինակությունը)
- աուդիտորի աշխատանքային փորձը
- աուդիտի աշխատանքներին մասնակցող աշխատակիցների որակավորման մակարդակը
- աուդիտորական ստուգման իրականացման մեթոդները
- աուդիտի անցկացման և աուդիտորական եզրակացության ներկայացման ժամկետները
- աուդիտի ընդգրկման բնագավառները:
Մրցույթին մասնակցել ցանկացողները պետք է ներկայացնեն նաև իրենց ընկերության կանոնադրությունը, աուդիտորական գործունեություն իրականացնելու թույլտվությունը, օրենքով սահմանված կարգով հաստատված վերջին ֆինանսական հաշվետվությունը:
Աուդիտորական աշխատանքները պետք է ներառեն`
- ֆինանսական հաշվետվություններում արտացոլված տեղեկատվության և բացահայտումների հիմքերի հետազոտումը թեսթային հիմունքներով
- ֆինանսական հաշվետվությունների կազմման ժամանակ կիրառված հաշվապահական հաշվառման սկզբունքների, բանկի ղեկավարության կողմից կատարված էական գնահատումների և ֆինանսական հաշվետվությունների ներկայացման գնահատումը
- աուդիտորական եզրակացության և աուդիտորական հաշվետվության (նամակ բանկի ղեկավարությանը) կազմումը:
Ընդ որում, աուդիտորների կողմից վերոնշյալ մրցութային առաջարկները պետք է ներկայացվեն հետևյալ ժամանակահատվածներից յուրաքանչյուրի համար առանձին․
- 2025 թվականի համար,
- 2025 և 2026 թվականների համար,
Աուդիտի ընդգրկման բնագավառներն են` Բանկի հաշվապահական հաշվեկշիռը, հաշվետու ժամանակաշրջանի ֆինանսական արդյունքները, սեփական կապիտալում փոփոխությունների, դրամական միջոցների հոսքերի մասին հաշվետվությունները և ֆինանսական հաշվետվություններին կից ծանոթագրությունները, ինչպես նաև հաշվետվությունների ավարտի վերջնաժամկետը մայիսի 20-ը
Աուդիտը պետք է իրականացվի ՀՀ նորմատիվ իրավական ակտերով սահմանված Աուդիտի ստանդարտներին, հաշվապահների միջազգային ֆեդերացիայի կողմից հրատարակված աուդիտի միջազգային ստանդարտներին համապատասխան:

"GLOBAL CREDIT" UCO CJSC announces an open tender for the selection of an external independent audit organization for the purpose of auditing the activities and annual financial statements for 2025.
Criteria for the tender for the selection of an independent audit organization
Competition proposals can be submitted until October 10, 2025 inclusive. Proposals can be submitted either in paper form in a sealed envelope or by sending them to the official email address of the organization: [email protected].
The financial criterion for evaluating the tender proposals is the cost of the audit service in Armenian drams (including all applicable taxes and other expenses), and the technical criteria are as follows:
the auditor's level of recognition (reputation) in the Republic of Armenia and international recognition (reputation)
the auditor's work experience
the qualification level of the employees participating in the audit work
the methods of conducting the audit
the deadlines for conducting the audit and submitting the audit report
the areas of audit coverage.
Those wishing to participate in the tender must also submit their company's charter, permission to conduct audit activities, and the latest financial statement approved in accordance with the procedure prescribed by law.
Audit work should include:
examining the basis for the information and disclosures reflected in the financial statements on a test basis
evaluating the accounting principles used in the preparation of the financial statements, significant estimates made by the bank's management, and the presentation of the financial statements
preparing an auditor's opinion and an auditor's report (letter to the bank's management).
In addition, the above-mentioned tender proposals should be submitted by the auditors separately for each of the following periods:
For 2025,
For 2025 and 2026,
The areas of audit coverage are: the Bank's balance sheet, financial results for the reporting period, statements of changes in equity, cash flows and notes to the financial statements, as well as the deadline for completion of the reports is May 20
The audit must be carried out in accordance with the Audit Standards established by the regulatory legal acts of the Republic of Armenia, and the International Standards on Auditing published by the International Federation of Accountants.